LILI – snežna sova

snežna sova ima svetlo belo perje, ki je pogosto obarvano s črno in sivo. Snežna sova ima tudi velike oči, oster, ukrivljen kljun in veliko glavo, skupaj s perjem na nogah. Vse te značilnosti snežne sove omogočajo, da snežena sova čim bolj uspešno preživi znotraj polarnega kroga. Majhni glodalci, kot so miši in voluharji, so glavni vir hrane za zasneženo sovo. V naravi nima veliko plenilcev, le lisice in divji psi. Njena življenjska doba od 10 do 17 let. Snežno sovo najdemo predvsem v polarnem krogu, območje snežne sove pa se razteza po Kanadi, Grenlandiji, Evropi in Aziji.



VILI – velika uharica

Živi v gorskih gozdovih v Evropi, Aziji in Severni Afriki. Prepoznavna je predvsem po naglavnih čopkih perja “uhljih” in živo oranžnih očesnih šarenicah.

Samice so nekoliko večje od samcev. Čez krila merijo tudi do 1,5 m. Telo je pegasto rjavo-črne barve. Značilna sta tudi močan črn kljun in črnimi kremplji.

Življenjska doba je 20 let, v ujetništvu tudi do 60 let.

Za bivališče si najpogosteje izbira visoke, suhe in razčlenjene strme stene.

Velika uharica je nočno aktiven plenilec. Najbolj aktivna je v prvih urah po sončnem zahodu in v zadnjih urah pred sončnim vzhodom. Pretežni del njihove prehrane sestavljajo sesalci: voluharji, podgane, miši, lisice, zajci…

V Sloveniji gnezdi približno 150 parov teh sov.

GUCCI afriška belo-lica sova


Južna belo-lica sova je majhna sova z izrazitim belim obrazom, velikimi oranžno-rdečimi očmi, dolgimi čopki ušes in temno progastim bledo sivkastim perjem.

južne belolice sove se prehranjujejo z velikimi žuželkami, pajki, škorpijoni, majhnimi pticami, plazilci in malimi sesalci.


Živijo v J Afriki, v savanah z razpršenimi skupinami dreves in trnatih grmovnic, v suhih odprtih gozdovih, ob rekah, gozdni robovi in ​​jase. Te sove se izogibajo gostemu deževnemu gozdu in puščavam brez dreves.




JOHAN – sibirska sova